in

10 рецепти кои ќе ја остават вашата рутина повкусна

iStock

Како да се храните преку вкусен пијалок? За ова, само следете ги овие рецепти за овошни витамини, постојат неколку опции како витамин банана, јаболко, јагода. Лесни се за правење, богати со хранливи материи и одлична алтернатива за да се избегне отпадот и да не се фрла ништо. Најдете ја вашата омилена комбинација!

1. Витамин од јаболко

Состојки

 • 2 шолји ладно млеко
 • 2 сечкани мали јаболка без семки
 • ½ чаша шеќер

Насоки

 1. Во блендер ставете го ладното млеко, сечканите јаболка и шеќерот;
 2. Измешајте додека не се изедначи;
 3. Вкусете потоа.

2. Витамин од банана со чоколадо

Состојки

 • 3 зрели банани
 • 200 мл млеко
 • 3 лажици какао во прав или мешавина од чоколаден пијалок
 • 1 или 2 лажици шеќер (по избор)
 • 3 или 4 коцки мраз

Насоки

 1. Излупете ги бананите, исечкајте ги и ставете ги во блендер;
 2. Додадете го млекото, какаото во прав, шеќерот и мразот;
 3. Победи додека витаминот не се изедначи;
 4. Послужете во 2 чаши и готов е.

3. Витамин од страст

Состојки

 • 1 чаша млеко
 • 1 мала или средна пулпа од пасионово овошје
 • 2 лажици млеко во прав
 • 2 лажици шеќер

Насоки

 1. Ставете ги сите состојки во блендер;
 2. Блендирајте околу 5 минути;
 3. Префрлете се во чаша што поминува низ сито за да се елиминираат семињата;
 4. Пијте тогаш.

4. Витамин од јагоди

Состојки

 • 1 мало тенџере со обичен јогурт
 • 6 сечкани јагоди
 • ½ чаша разладено обезмастено млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 3 лажици овесна каша
 • Мраз по вкус

Насоки

 1. Во блендер ставете ги јогуртот, јагодите, обезмастеното млеко, шеќерот, овесот и мразот;
 2. Мелете додека витаминот не стане униформа по текстура;
 3. Воодушеви се.

5. Витамин од манго

Состојки

 • Пулпа од 1 манго
 • 200 мл млеко
 • 2 лажици овесна каша
 • 1 лажица мед

Насоки

 1. Ставете ја пулпата од манго во блендер;
 2. Додадете ги млекото, овесот и медот;
 3. Изматете додека течноста не се изедначи;
 4. Префрлете се во чаша и вкусете.

6. Витамин од црвено овошје

Состојки

 • 1 чаша вода
 • Замрзнати јагоди по вкус
 • Замрзната капина по вкус
 • Замрзнати малини по вкус
 • Замрзнати боровинки по вкус
 • 1 замрзната банана

Насоки

 1. Истурете ја водата во блендерот;
 2. Вметнете го замрзнатото овошје;
 3. Скршете додека не се растворат плодовите;
 4. Сега само послужете и уживајте.

7. Витамин од банана, јаболко со овесна каша

Состојки

 • 300 мл млеко
 • 1 лажица мед
 • 1 исечен хлебните
 • 1 јаболко исечено на кора
 • 2 лажици овесна каша
 • 1 лажица киноа
 • 1 лажица хидрирано златно ленено семе

Насоки

 1. Започнете со ставање на млекото и медот во блендер;
 2. Додадете ги бананата, јаболкото, овесната каша, киноата и хидрираното златно ленено семе;
 3. Изматете додека не се изедначи;
 4. Вкус.

8. Витамин на банана со путер од кикирики

Состојки

 • 1 чаша млеко
 • 1 сечкано јаболко
 • 1 сечкана банана
 • 3 лажици печено брашно од кикирики или паста од кикирики
 • Мед по вкус

Насоки

 1. Во блендер ставете ги млекото, јаболкото, бананата и брашното од кикирики;
 2. Ако сакате витаминот посладок, додадете мед;
 3. Мелење до униформа;
 4. Послужете потоа.

9. Витамин од папаја со круша

Состојки

 • 1 сечкана папаја
 • 2 сечкани круши
 • 2 лажици кондензирано млеко, шеќер или засладувач
 • 1 лажица овесна каша
 • 500 мл изладено млеко

Насоки

 1. Додадете ги папајата и крушите во блендерот;
 2. Додадете го кондензираното млеко, овесот и ладното млеко;
 3. Победи 1 минута;
 4. Истурете во шише и споделете со семејството.

10. Витамин од банана со авокадо

Состојки

 • 1 лажица авокадо
 • ½ единица банана
 • 2 сечкани кришки јаболко со кора
 • 1 лажица мед
 • 1 лажица овесни трици
 • 1 лажица снегулки од киноа
 • Чиа семиња и ленено семе по вкус
 • 300 ml овесно млеко или друго растително млеко

Насоки

 1. Ставете ги сите состојки во блендер;
 2. Блендирајте додека витаминот не се изедначи;
 3. Вкусете потоа. Ако остане, чувајте го во фрижидер до 3 часа.

Сега останува само да откриете кој овошен витамин одговара на вашите потреби. Некои се одлични за вежбање, други се дизајнирани да ви помогнат да се здебелите. А за да останете освежени со одличен вкус, погледнете ги овие рецепти за 10-те најздрави смути на сите времиња.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *

Кои се несаканите ефекти од јадењето печурки?

Дали Costco има месо од рак?

Дали Costco има месо од рак?