in

10 рецепти во кои можете да уживате без да ги злоупотребувате калориите

iStock

Чувствувате како да јадете десерт, но не сакате да ги злоупотребите калориите? Обложувајте се на овие верзии на сладолед одговара. Се прави со различни видови овошје и има некои поздрави опции за засладувач. Не заборавајте да го имате ова задоволство во замрзнувачот во текот на летните денови за да го споделите со семејството. Провери го:

1. Фит и вегански сладолед од манго

Состојки

Како да се подготви

 1. Излупете го мангото и исечете го месото на мали квадрати;
 2. Ставете го во пластична тегла и замрзнете;
 3. Истурете го замрзнатото манго во моќен блендер;
 4. Мелете полека со голема моќност. Мешајте постојано за да се стигнат сите парчиња. Одлична идеја е да се промешува со цврст морков, бидејќи ако се качи на сечилото не се расипува блендерот;
 5. Кога текстурата е кремаста и униформа, исклучете;
 6. Префрлете се во сад за печење со капак;
 7. Вкусете или замрзнете.

2. Соодветен сладолед од страст

Состојки

 • 2 исечени замрзнати банани
 • 1 големо или 2 мали страстни плодови

Насоки

 1. Исечете го страстното овошје на половина;
 2. Извадете ја пулпата со лажица поминувајќи низ сито и убаво месете да се извлече. Не фрлајте ги семињата, оставете ги настрана;
 3. По желба, отсечете ја кората на пасионот за да остане цврста на масата. Ќе се користи за сервирање на сладоледот;
 4. Во сад ставете ја замрзнатата банана, пулпата од страста и малку од семките и обработете ги со рачен миксер додека не стане кремаста. Овој процес можете да го направите и директно во процесор за храна или блендер;
 5. Распоредете го сладоледот во лушпите од страствен плод и одозгора украсете со семките;
 6. Послужете веднаш.
 7. 3. Сладолед од јагода

  Состојки

Насоки

 1. Ден пред да го направите сладоледот, измијте ги јагодите, извадете ги листовите и замрзнете;
 2. Следниот ден бананите исечкајте ги на кришки и распоредете ги на чинија. Ставете го во замрзнувач и оставете 3 часа;
 3. 20 минути пред да започнете со подготовката, извадете ги плодовите од замрзнувачот и отлепете ги парчињата банана од чинијата;
 4. За пасирање, користете миксер или процесор. Прво ставете ги бананите и матете на режимот „пулс“ додека не се формира крем. Во текот на процесот, постепено измазнете ги страните;
 5. Додадете ги јагодите малку по малку и матете додека кремот не се изедначи;
 6. Истурете во тегла со капак и оставете во замрзнувач преку ноќ;
 7. Кога служите, извадете го сладоледот од замрзнувачот 15 до 20 минути однапред;
 8. Вкус.

4. Поставете сладолед од јагоди со сурутка

Состојки

 • 5 јагоди без листови
 • 1 лажица обезмастено млеко во прав
 • Стевиа засладувач по вкус
 • 1 топка протеин од сурутка
 • 5 жолчките

Насоки

 1. Ставете ги состојките во блендерот по овој редослед: јагоди, млеко во прав, засладувач, сурутка и белки од јајца;
 2. Блендирајте додека не се изедначи и кремаста;
 3. Истурете ја смесата во сад;
 4. Се става во замрзнувач да се стегне и потоа е готов.
 5. 5. Сладолед одговара кокос

  Состојки

 • 200 мл кокосово млеко
 • 30 грама сурутка од ванила
 • 1 лажичка суштина од ванила

Насоки

 1. Во садот со миксер или сад ставете ги кокосовото млеко, сурутката и суштината од ванила;
 2. Матете со миксер додека не се соединат сите состојки;
 3. Истурете течност во чинии за сервирање или сад за печење;
 4. Оставете во замрзнувач додека не се стегне;
 5. Послужете.

6. Ставете го сладолед од банана

Состојки

 • 2 сецкани банани
 • 2 тенџериња обичен незасладен и без вкус на јогурт
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажица чиа
 • 1 лажица есенција од ванила
 • 1 лажичка цимет во прав

Насоки

 1. Користете миксер или процесор за мелење на состојките;
 2. Додадете ја бананата, обичниот јогурт, медот, чиата, есенцијата од ванила и циметот во прав;
 3. Победи додека не се изедначи;
 4. Истурете во сад за печење и оставете го во замрзнувач додека не се стврдне;
 5. Отстранете и уживајте.
 6. 7. Ставете сладолед од ананас

  Состојки

 • 2 чаши замрзнат ананас, сецкан
 • 100 мл разладено кокосово млеко
 • 1 десерт лажица есенција од ванила

Насоки

 1. Во процесор за храна, ставете го замрзнатиот ананас и изладеното кокосово млеко. Мешајте додека состојките не се крупно исечкани. Отворете го капакот од време на време и мешајте за да се соберат сите парчиња;
 2. Кога е речиси униформа, вметнете ја суштината од ванила и повторно мелете;
 3. Сега е подготвен за послужување.

8. Сладолед од чоколадо

Состојки

 • 1 зрело авокадо
 • 1/2 чаша незасладено какао
 • 1 лажичка суштина од ванила
 • 1/2 чаша засладувач
 • 1 лажичка инстант кафе

Насоки

 1. Извадете ја кората од авокадото и исечете ги на парчиња;
 2. Во блендер, вметнете ги авокадото, какаото, есенцијата од ванила, засладувачот и кафето Изблендирајте додека не се изедначи и по потреба отворете од време на време за да промешувате;
 3. Префрлете го кремот во сад;
 4. Оставете во замрзнувач најмалку 90 минути да се стегне;
 5. Послужете.
 6. 9. Ставете го чоколадниот сладолед со шлаг

  Состојки

 • 350 грама свеж крем
 • 300 грама млеко
 • 500 грама 70% чоколадо
 • 150 грама ксилитол

Насоки

 1. Соединете ги кремот и млекото во тенџере. Вклучете на средна топлина и кога ќе дојде до вриење, исклучете;
 2. Чоколадото ставете го во блендер заедно со загреаната млечна смеса. Почекајте 1 минута;
 3. Додадете го ксилитолот и измешајте додека не се изедначи;
 4. Истурете ја содржината во алуминиумски сад и покријте ја со пластична фолија. Не користете го стаклениот сад;
 5. Ставете го во замрзнувач најмалку 4 часа или додека не се стврдне;
 6. Префрлете го замрзнатиот крем во сад со миксер;
 7. Во миксер, користете лопатка со лопатка. Матете додека не стане кремаста и вратете ја содржината во алуминиумскиот сад;
 8. Покријте со пластична фолија и оставете во замрзнувач најмалку 2 часа;
 9. Извадете го од замрзнувачот 5 минути пред да го вкусите или послужите.

10. Сладолед фит тапиока

Состојки

 • 100 грама гранулирана тапиока
 • 1/2 шолја демерара шеќер или засладувач
 • 3/4 чаша обезмастено млеко во прав или кокосово млеко во прав
 • 400 мл топло обезмастено или растително млеко
 • 100 мл кокосово млеко
 • 150 грама крем или свеж крем

Насоки

 1. Во поголем сад ставете ја гранулираната тапиока, демерара шеќерот и обезмастеното млеко во прав. Измешајте заедно;
 2. Додадете топло млеко малку по малку и измешајте со сувите состојки;
 3. Покријте со крпа и оставете да отстои 30 минути;
 4. Извадете ја крпата и добро измешајте, по можност со фут;
 5. Истурете ја смесата во блендер и додадете ги кокосовото млеко и павлаката. Победи 5 минути;
 6. Префрлете се во тегла, покријте и оставете во замрзнувач 3 до 4 часа;
 7. Извадете го од замрзнувачот и добро промешајте. Користете миксер и матете 3 минути;
 8. Вратете се во замрзнувач и оставете преку ноќ;
 9. Послужете.

Без индустријализирани, сладоледот може да се сподели со возрасни и деца. И за да продолжите да се одлучувате за поздрава храна, тестирајте уште неколку опции за десерти кои ќе ви ги разубават деновите.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *

Кое масло е најдобро за шприц?

Дали јајцата се без глутен?

Дали јајцата се без глутен?