in

Кокада кремасто страстно овошје – слаткар на успехот

крем пасионово овошје кокос

Едно од најтипичните слатки во Бразил е бонбоните од кокос, со текот на времето добија неколку верзии, па денес ќе ги научите најдобрите кремасти бонбони од страст.

крем пасионово овошје кокос

Патував низ град во внатрешноста на Баија, а на саемот имаше штанд со различни вкусови на кокос, таму го јадев најдобриот крем пасион овошен кокос и секако не можев да оставам без овој рецепт. и денес ќе ти го позајмам.

Овој рецепт е супер едноставен, со малку состојки можете да направите многу, погледнете го рецептот сега:

страствен кокос

Рецепт за кремасто страсно овошје кокада

Состојки:
500 грама свеж кокос
1 чаша и 1/2 кристален шеќер
3/4 чаша вода
1 конзерва полномасно кондензирано млеко (395 грама)
Пулпа од страст (околу 100 грама)

Начин на подготовка:
Прво, за да ја направите кремастата бонбона од кокос, ставете ги шеќерот и водата во тава и добро измешајте, а потоа варете додека не почне да врие.

Набргу потоа, кога ќе се формира сируп, додадете го кокосот и промешајте без престан, за да не се залепи за тавата. Шеќерот ќе го исуши кокосот, а потоа додадете го кондензираното млеко и пулпата од страсното овошје.

Потоа, мешајте додека не почне да се вади од дното на тавата. Користете подебела тава за да се готви без да изгори.

Кога ќе се одлепи веќе е готов да се тргне од оган.

Одозгора прелијте со мермер подмачкан со несолен путер. Со помош на 2 лажици обликувајте ги слатки од кокос.

На крај оставете да се исуши и потоа спакувајте.

крем пасионово овошје кокос

Оваа кремаста бонбона страстно овошје важи 30 дена, можете да ја направите и во саксии и да ја продавате, тоа е производ кој има одличен резултат. Ако сакате да направите поинаков вкус, само сменете ја пулпата од страсно овошје за друго овошје како ананас, на пример.

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *

Колку чинат тиквите на фластерот од тиква?

Колку долго готвите ребрата на Лојд?

Колку долго готвите ребра на Лојд?